Banki wolne od komornika

Banki wolne od komornika

Na forach skupiających osoby zadłużone często pojawia się pytanie: w jakim banku komornik nie znajdzie konta? Jest ono zasadne, a kluczem do zrozumienia kwestii, dlaczego w niektórych bankach komornik z mniejszym prawdopodobieństwem zajmie nasze konto, jest krótkie hasło: OGNIVO.

OGNIVO to system Krajowej Izby Rozliczeniowej, do którego dostęp ma większość komorników, obejmujący zdecydowaną większość banków w Polsce. System ten eliminuje korespondencję papierową pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnica bankową, co dla banków oznacza dużą oszczędność. Zapewnia bezpieczeństwo informacji i pozwala obniżyć bankom koszty korespondencji w zakresie zapytań i reklamacji, umożliwia też ich monitorowanie. Banki poza OGNIVO jednak istnieją, mimo że systemem tym objęta jest większość banków komercyjnych i spółdzielczych.

Dlaczego są Banki wolne od komornika i jak je znaleźć?

Komornicy należą do tych uprawnionych podmiotów, które zgodnie z prawem bankowym mają dostęp do informacji na temat środków zgromadzonych na naszym koncie, a bank nie może im tego prawa odmówić. Konto bankowe wolne od komornika to w Polsce rzadkość, bo kancelarie komornicze w sposób zautomatyzowany – właśnie dzięki systemowi OGNIVO – przeglądają konta dłużników w poszukiwaniu środków, które można zająć.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od zajęć komorniczych w przypadku stałej pensji wpływającej na konto to 75% wynagrodzenia od pensji minimalnej brutto (obecnie to 2800), a więc 2100 zł. W przypadku dłużnika to łączna kwota obejmująca wpływy na wszystkie:

 •         rachunki oszczędnościowe,
 •         lokaty oszczędnościowo-rozliczeniowe,
 •         rachunki terminowych lokat oszczędnościowych.

Oznacza to, że komornik może zająć wszystkie środki dłużnika powyżej tej kwoty, chyba że dłużnik dodatkowo otrzymuje:

 •         świadczenie 500+,
 •         alimenty,
 •         świadczenia z pomocy społecznej, wychowawcze, integracyjne,
 •         dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe itp.

Jeśli dłużnik zarabia mniej, np. na podstawie umowy zlecenia, komornik może zająć tylko proporcjonalnie mniejsze kwoty, np. przy wpływie na konto 2500 zł będzie to 400 zł. Jednak w przypadku długów za alimenty komornik może zająć 2/5 wynagrodzenia dłużnika. Najgorzej jest w przypadku środków z umów zleceń – komornik może je zająć w 100 procentach.

Ponieważ komornicy zazwyczaj wszystkie procesy zajęcia środków przeprowadzają online, banki poza ognivo wymagają od niego większego zaangażowania – nie uzyska informacji automatycznie, tylko będzie musiał zadać zapytanie w sposób tradycyjny, czyli listownie. Konto bankowe wolne od komornika znajdziemy więc tylko w tych bankach, które nie mają systemu ognivo. Są to np. niektóre SKOKI. Pamiętajmy jednak, że tego typu banki są zazwyczaj poza Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i jeśli bank upadnie, nasze pieniądze przepadną.

Konto bezpieczne od komornika w bankach komercyjnych

Niektóre banki komercyjne stworzyły specjalne konta rodzinne/socjalne, na które możemy wpłacać tylko środki wolne od zajęć komorniczych, a więc wszelkiego typu świadczenia rodzinne, alimenty itp.

Takie konta posiada m.in.:

 •         PKO BP,
 •         ING Bank Śląski,
 •         Alior Bank,
 •         Idea Ban,
 •         MBank.

Nie oznacza to jednak, że są to banki wolne od komornika, ale że posiadają one specjalne konto bezpieczne od komornika, w przypadku którego nie musimy bać się o blokadę konta. Pamiętajmy jednak, że na takie konto nie będzie mogło wpływać nasze typowe wynagrodzenie, bo ono podlega windykacji komorniczej.

Konto bankowe wolne od komornika za granicą

Na pytanie, w jakim banku komornik nie znajdzie konta najłatwiej odpowiedzieć: zagranicznym. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, konto bezpieczne od komornika możemy założyć za granicą.

Banki zagraniczne to banki poza ognivo – po prostu mają inne systemy. Polacy mogą zakładać konto we wszystkich bankach na terenie unii Europejskiej. Niestety w wielu wypadkach nie da się tego zrobić online, ale coraz więcej banków stwarza taką możliwość. Na tego typu sposób ucieczki przed komornikiem pozwolić mogą sobie wyłącznie osoby mające tzw., wolny zawód, a więc otrzymujące wynagrodzenia za poszczególne zlecenia, oraz posługujące się w zaawansowanym stopniu językiem obcym.

Masz pytania? Czekamy na Twój kontakt!