Czy komornik może zająć 500 +?

Czy komornik może zająć 500 +?

Od kiedy wiele polskich rodzin zaczęło pobierać świadczenie socjalne zwane 500 +, pojawiło się pytanie o to (interesujące oczywiście osoby posiadające określone zadłużenie, jak też i te wszystkie osoby, które są w upadłości konsumenckiej), czy komornik może zająć 500 +. Pytanie takie domaga się odpowiedzi, ponieważ dla każdego rodzica będącego w trudnej sytuacji materialnej, obciążonego długami, życie w ciągłej niewiadomej, życie w lęku o to, czy komornik może zabrać 500 +, jest na dłuższą metę bardzo męczące, wywołujące frustrację i zniechęcenie. 

 

Gdzie szukać pomocy w sprawie zadłużenia i 500 +?

 

Na forach internetowych o tematyce prawniczej temat: 500 plus a komornik jest „wałkowany” z każdej strony, prezentowane są tam historie matek i ojców, którzy nie wiedząc, czy komornik może zabrać 500+, czy nie, nie dochodzili swoich praw, poddawali się odgórnym wyrokom. Wszystkim zadłużonym, zainteresowanym tematem: 500 plus a komornik warto polecić wizytę w jakimś renomowanym biurze antywindykacyjnym, gdzie wykwalifikowany personel udzieli stosownej porady, pomoże rozwiązać określony problem lub udzieli wskazówek co do tego, jak poradzić sobie z komornikiem, zadłużeniem itp.

Kancelaria Antywindykacyjna Centralne Biuro Antywindykacyjne z siedzibą we Wrocławiu przy ulicy Rybackiej 7 oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym proces oddłużania jest komfortowy i kończy się w sposób zgodny z oczekiwaniem klienta. Kontakt z biurem możliwy jest codziennie, a dane teleadresowe znajdują się na stronie internetowej. Oczywiście, zanim skorzysta się z porad fachowców, pogląd na daną sprawę można wyrobić sobie samemu i odpowiedzi na pytanie o to, czy komornik może zająć 500+, można też poszukać samodzielnie. Być może wtedy będzie możliwe odkrycie rozwiązania, jakim jest, by użyć tutaj skrótu myślowego, konto 500 plus bez komornika. Ale o tym za chwilę. Teraz przypomnijmy pokrótce, czym jest świadczenie socjalne, które w bardzo krótkim czasie zyskało sobie tyle samo zwolenników, co i wrogów. 

 

500+ a komornik

 

500 plus pobierane jest przez rodziców bez uwzględniania kryterium dochodowego na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Żeby pieniądze otrzymać, należy złożyć określony wniosek, bez którego niestety pieniądze nie zostaną wypłacone. Jeżeli zaś wniosek jest złożony i pieniądze co miesiąc pojawiają się na koncie rodzica, czy mogą one zostać przejęte przez kogoś innego, czy komornik może zająć 500+? Otóż założenie przyjęte podczas wprowadzania świadczenia było takie, że nie może ono zostać zajęte przez komornika, ponieważ wszystkie socjalne świadczenia zwolnione są z komorniczych egzekucji. A jak jest w praktyce? Czy komornik zabierze 500 + pomimo tego, że prawo nie pozwala na traktowanie świadczeń socjalnych jako pieniędzy, które mogą być wykorzystane w procesie ściągania długów? 

 

Czy komornik może zabrać 500+ ?

 

Niestety, może tak się zdarzyć w sytuacji, gdy na koncie rodzica (z którego komornik ściąga długi) znajduje się comiesięczny przelew 500 plus. Wówczas komornik traktuje go jak każdy inny. Co więcej, świadczenie to może być zajęte, zanim jeszcze z kancelarii komornika zostanie wysłane stosowne pismo. Komornik bowiem w chwili otrzymania z sądu pisma zezwalającego na zajęcia konta. Może w bardzo krótkim czasie zająć pieniądze na nim się znajdujące. Czy można więc spowodować, że na koncie zostanie 500 plus, a komornik nie będzie mógł go zająć? Tak, ale rozwiązanie jest następujące: należy założyć tzw. konto 500 + bez komornika, czyli takie specjalne konto, którego ten ostatni nie zajmie.

 

Konto 500 + bez komornika

 

Co jest potrzebne do tego, by takie konto 500+ bez komornika założyć? Czy potrzebne są jakieś specjalne dokumenty, które trzeba okazać w wybranym banku? Nie. Konto 500+ bez komornika zakłada się najczęściej bardzo prosto. Trzeba po prostu złożyć odpowiedni wniosek na stronie wybranego banku, a potrzebne dokumenty dostarczy do domu kurier. Można oczywiście otworzyć także zwykły rachunek, na który będą dostarczane pieniądze jedynie ze świadczeń socjalnych. Tak więc każdy, kto obawia się o to, że jego pieniądze ze świadczeń socjalnych mogą mu zostać zabrane przez komornika, powinien założyć specjalne konto socjalne, które przeznaczone jest dla osób otrzymujących świadczenie 500 +, a także i inne zasiłki. Zasiłki mogą przecież docierać także z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak widać temat: 500 plus a komornik jest bardzo popularny. Wiele osób zainteresowanych jest tym, jak ma się komornicza egzekucja do świadczenia 500 +.

 

Czy komornik może zająć konto 500 + ? Podsumowanie

 

Obowiązujące dzisiaj prawo w sposób jasny stwierdza, że świadczenie socjalne 500+ jest spod działań komorniczych wyłączone. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy zadłużony, który takie świadczenia pobiera, powinien jak najlepiej ograniczyć możliwość (a że taka jest, potwierdziliśmy tutaj już wcześniej) zajęcia środków na koncie. Wskazówki co do tego, jak to zrobić, zostały przez nas zaprezentowane powyżej.