Czy komornik może zająć diety kierowcy?

Czy komornik może zająć diety kierowcy?

W przypadku kierowców zatrudnionych w transporcie otrzymywane diety stanowią sporą część ogólnych zarobków. Dlatego też w przypadku posiadania długów i toczącej się egzekucji komorniczej pojawia się pytanie, czy komornik może zająć diety kierowcy. Wielu kierowców obawia się bowiem utraty sporej części osiąganych zarobków. W dalszej części dokładnie tłumaczymy czy jest to w ogóle możliwe i jakie przepisy prawa odnoszą się do takiej sytuacji. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym stanem prawnym. Poznaj obowiązujące przepisy i swoje prawa w tym zakresie.

 

Czy komornik może zająć diety kierowcy?

 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż sytuacja jest zależna od rodzaju posiadanych długów. Od 11 stycznia 2019 roku wprowadzone zostały przepisy, które w pewnych sytuacjach pozwalają na zajmowanie diet kierowców bez względu czy są one przeznaczone na podróże po Polsce czy wyjazdy zagraniczne. Dodatkowo obowiązek kontroli nad pracownikami został nałożony na pracodawców i brak wywiązania się z konkretnych obowiązków sprawia, że grożą im dotkliwe sankcje z tego tytułu.

Odpowiadając na pytanie, czy komornik może zająć diety kierowcy odpowiedź brzmi tak, ale jedynie dla długów alimentacyjnych. Zaległości związane z opłacaniem alimentów podlegają egzekucji z diety przysługującej kierowcy. Komornik ma w takiej sytuacji prawo do zajęcia 50% ogólnej kwoty diet. Osoby posiadają tego rodzaju zadłużenia i będące zatrudnione jako kierowcy powinni liczyć się z tym, że możliwe będzie pobieranie z przysługujących im środków, pieniędzy na poczet zadłużenia.

 

Czy komornik może zająć diety zagraniczne?

 

W przypadku zatrudnienia w transporcie międzynarodowym przepisy prawa są dokładnie takie same jak w powyższej sytuacji. Komornik również może zająć do 50% wartości otrzymywanych diet. Tak samo jak powyżej do zajęcia może dochodzić jedynie w przypadku długów alimentacyjnych. Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy komornik może zająć diety zagraniczne to odpowiedź również jest twierdząca dla długów związanych z opłacaniem alimentów.

 

Co z innymi rodzajami długów?

 

W przypadku diet otrzymywanych przez kierowców bardzo często pojawia się kwestia długów związanych z opłacaniem alimentów. Co jednak z innymi rodzajami zadłużeń pochodzących z różnego rodzaju niespłaconych pożyczek czy rat? Komornik w takiej sytuacji nie ma prawa do zajęcia diety kierowcy. Kwoty na spłatę tego rodzaju zadłużeń mogą być pobierane jedynie z wynagrodzenia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Kierowcy, którzy nie posiadają zaległości związanych z alimentami mogą być zatem spokojni o pieniądze otrzymywane w ramach diet.

 

Obowiązki pracodawcy w zakresie potrąceń

 

Nowe przepisy nakładają obowiązki również na pracodawców. Ci są zobowiązani do sprawdzania zatrudnianych osób. Pracodawcy powinni zweryfikować czy wobec kierowców nie toczą się egzekucje alimentów. Jeżeli tak to powinni dokonywać potrąceń alimentacyjnych w wysokości połowy diet. Zagadnienia z tym związane reguluje art. 886 par. 3 k.p.c.. Jako pracodawca warto zatem zapoznać się z obowiązującymi przepisami i stosować się do nich, aby uniknąć poważnych konsekwencji finansowych. Kary za niedopełnienie obowiązków mogą wynosić nawet do 5 tysięcy złotych.

 

Jak sobie radzić z egzekucją z diet kierowców?

 

W przypadku egzekucji komorniczej najlepszą decyzją jest zdecydowanie się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych prawników. Jako eksperci z zakresu oddłużania zachęcamy do postawienia na nasze usługi i wsparcie naszych ekspertów. Doradzamy, w jaki sposób radzić sobie z egzekucją i tłumaczymy czy komornik może zająć diety zagraniczne. Zawsze staramy się dla klientów wybrać najlepsze metody działania, które w rezultacie będą prowadziły do świetnych efektów i dużej radości z wybrania takich rozwiązań. Wybierz zatem naszą korzystną ofertę – antywindykacja, oddłużanie lub upadłość konsumencka.