Czy komornik może zająć konto dziecka?

Czy komornik może zająć konto dziecka?

Dbanie o dobro dziecka jest naturalne dla każdego rodzica. Dlatego nawet w sytuacji długów nie dziwi fakt, że rodzice zadają pytania, czy komornik może zająć konto dziecka. Obawy z tym związane mogą być sporym źródłem stresu. W tym artykule przedstawiamy jednak wyczerpującą odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć konto syna. Zapraszamy do czytania.

 

Czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodziców?

 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każda osoba fizyczna indywidualnie odpowiada za swoje długi. Rozciąganie egzekucji na osoby trzecie odbywa się jedynie w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Z założenia za długi należy odpowiadać osobiście. W celu lepszego zrozumienia sytuacji należy pamiętać o tym, że komornicy egzekucji dokonują poprzez specjalny system, który na podstawie numeru PESEL dłużnika wskazuje jego źródła dochodu oraz rachunki, które do niego należą. Komornik nie ma zatem możliwości zweryfikowania dochodów uzyskiwanych przez dzieci dłużników. Tym samym odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodziców w większości przypadków brzmi nie.

 

Wyjątki, w których komornik może ściągać długi z kont dzieci

 

Wyjątkiem od powyższej reguły jest jednak sytuacji, w której mowa o długach rodziców, którzy już nie żyją. W przypadku dziedziczenia majątku w takiej sytuacji dziecko przejmuje nie tylko aktywa, ale również długi, których rodzice nie uregulowali przed swoją śmiercią. Obecnie obowiązujące przepisy mówią o dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza. Założenie to polega na tym, że długi spłacane są jedynie do wartości posiadanych aktywów. Jeżeli zatem długi wynoszą 100 tysięcy złotych, a aktywa odziedziczone mają wartość jedynie 10 tysięcy złotych to spłacanie długów odbywa się jedynie do poziomu 10 tysięcy złotych.

Pojawia się zatem pytanie, czy komornik może zająć konto syna w takiej sytuacji i odpowiedź brzmi tak. Komornik nie musi bowiem zabezpieczać na pokrycie długów aktywów, a może po prostu zająć konto dziecka. W takiej sytuacji zajdzie konieczność spłacania należności, które ciążyły na rodzicach.

Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest odrzucenie spadku w całości. W ten sposób długi rodziców nie przejdą na dzieci. Minusem jest jednak to, że spadek razem z długami przejdzie na dalszych zstępnych, czyli wnuki.

 

Czy komornik może zająć konto dziecka? W większości przypadków nie

 

Polskie prawo jest skonstruowane w taki sposób, że osoby trzecie są odpowiednio zabezpieczane przed spłacaniem długów najbliższych. Dlatego też rodzice borykający się z egzekucją komorniczą prowadzą wobec nich nie muszą martwić się o to, że dotknie ona również ich dzieci. Konta dzieci osiągających dochody nie zostaną zajęte w toku egzekucji komorniczej. Podobnie ma się sprawa w odwrotnej sytuacji, gdy to dzieci są zadłużone. Komornik nie może w takim wypadku zająć kont rodziców w celu pobierania kwot na spłatę długów.

 

Pomoc w przypadku egzekucji komorniczej i tak może się przydać

 

Takie przepisy prawa nie zmieniają jednak faktu, że i tak warto zainteresować się pomocą specjalistów z zakresu oddłużania. Prawnicy będą w stanie dokładnie opisać konkretną sytuację i wyjaśnić, czy komornik może zająć konto dziecka na poczet spłacania zadłużenia rodziców. Prawnicy pomogą także w lepszym radzeniu sobie z egzekucją i będą nawet w stanie doprowadzić do jej całkowitego umorzenia w niektórych przypadkach. W związku z tym zainteresowanie się najlepszymi ofertami i pomocą ekspertów będzie dawało bardzo dobre efekty i przełoży się na radość z takiego podejścia do sprawy, które sprawdzi się znakomicie. Współpraca z naszym przedsiębiorstwem będzie z pewnością przebiegała bardzo komfortowo i sprawnie. Nasze usługi to odpowiedź na potrzeby wszystkich osób i gwarancja otrzymania rzetelnego wsparcia. Więcej informacji odkryjesz na podstronie blog.