Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?

Komornicy w toku prowadzonej egzekucji często sięgają po wszelkie dostępne metody odzyskiwania długów. Dlatego też jeżeli zastanawiasz się czy komornik może zająć konto oszczędnościowe to zapraszamy do lektury. Dowiesz się jakie są uprawnienia komorników sądowych i w jaki sposób bronić się przed wszelkiego rodzaju nadużyciami. Poznasz również odpowiedź na tytułowe pytanie. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do poradzenia sobie z egzekucją i ewentualnym pozbyciem się zadłużeń.

 

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe tak samo jak zwykły rachunek bankowy?

 

Komornicy sądowi posiadają spore uprawnienia, jeżeli chodzi o odzyskiwanie długów. Mogą korzystać z różnych form odzyskiwania należności i chętnie sięgają po swoje uprawnienia. Jedną z najpopularniejszych form egzekucji jest zajęcie rachunku bankowego. Jako, że konto oszczędnościowe także stanowi rachunek, to również podlega zajęciu. W toku prowadzonego postępowania komornik ma zatem prawo do zajęcia konta oszczędnościowego i pobierania z niego środków na poczet zadłużenia. Odpowiedź na pytanie czy komornik może zająć konto oszczędnościowe jest zatem jak najbardziej twierdząca.

Przy tym warto pamiętać o tym, że komornik może bardzo łatwo dowiedzieć się o wszystkich rachunkach posiadanych przez dłużnika za sprawą systemu OGNIVO. Z jego pomocą komornik jest w stanie jedynie po numerze PESEL wierzyciela sprawdzić wszystkie posiadane przez niego konta w bankach w Polsce. Przeniesienie środków na rachunek w innym banku nie jest tym samym sposobem na ochronę przed egzekucją.

 

Wysokość zajmowanych w ramach egzekucji środków

 

Prawo definiuje również wysokość środków, które może zająć komornik w ramach egzekucji. W przypadku kont oszczędnościowych musi na nich pozostać równowartość 75% najniższego wynagrodzenia w danym roku. Nie dochodzi zatem do sytuacji, w których konto zostanie w ramach egzekucji całkowicie oczyszczone. Komornik sądowy będzie z niego pobierał jedynie te kwoty, które przekraczają wskazaną powyżej wartość progową.

 

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? Zajmowanie wspólnych kont oszczędnościowych

 

W sytuacji, gdy dłużnik dzieli konto oszczędnościowe z inną osobą to również może dojść do zajęcia rachunku. W takiej jednak sytuacji zachodzi konieczność podziału środków i ustalenia, jaki jest procentowy udział dłużnika w środkach, które są zgromadzone na rachunku. Po przeprowadzeniu tego procesu dochodzi już do pobierania odpowiednich kwot z części środków należących do osoby objętej postępowaniem egzekucyjnym.

 

Sposoby działania w przypadku zajęcia konta oszczędnościowego

 

W sytuacji, gdy dojdzie już do zajęcia konta oszczędnościowego to sam wierzyciel nie pozostaje oczywiście bez możliwości działania. Istnieją metody pozwalające na ochronę swoich środków. W toku postępowania egzekucyjnego może dochodzić do pewnych nieprawidłowości, które można wykorzystać do tego, aby wydłużyć czas do zajęcia rachunku lub nawet do odzyskania pobranych już środków z konta. Podstawowym sposobem działania jest oczywiście złożenie skargi na czynności komornika, której koszt wynosi 100 złotych. Skargę należy złożyć w przeciągu tygodnia od zajęcia konta oszczędnościowego. W niektórych sytuacjach możliwe jest nawet ubieganie się o umorzenie egzekucji i zwrot środków, które zostały pobrane z rachunku.

 

W przypadku egzekucji warto wybrać wsparcie ekspertów

 

Eksperci zajmujący się oddłużaniem to najlepszy wybór w przypadku trwającej egzekucji komorniczej. Najlepsi specjaliści z naszej firmy udzielą fachowego wsparcia i przedstawiają dostępne metody działania w konkretnej sytuacji. Wiesz już, czy komornik może zająć konto oszczędnościowe, a z nami dowiesz się również, co w takiej sytuacji zrobić. Poznasz skuteczne metody działania, które pomogą wyjść z długów i przede wszystkim poznasz swoje prawa. Jako dłużnik nie pozostajesz bowiem bez możliwości reagowania w przypadku zajęcia konta oszczędnościowego. Dowiedz się więcej. Czekamy na kontakt!