Czy komornik może zająć mieszkanie?

Czy komornik może zająć mieszkanie?

Egzekucja komornicza może dostarczyć bardzo dużego stresu. Dodatkowo komornicy często wykorzystują techniki wywierania presji na dłużników, które prowadzą do jeszcze większego zdenerwowania. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zdobycie wiedzy z zakresu uprawnień komorników i praw przysługujących dłużnikowi. W tym artykule skupimy się na kwestiach zajmowania nieruchomości przez komorników. Zaprezentujemy czy komornik może zająć mieszkanie za długi, a jeżeli tak to, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie. Poznasz wszystkie najważniejsze zagadnienia z tego zakresu i będziesz lepiej przygotowany w sytuacji, gdy rozpocznie się ewentualna egzekucja komornicza.

 

Czy komornik może zająć mieszkanie i kiedy do tego dochodzi?

 

Odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć mieszkanie za długi jest twierdząca. Komornicy sądowi w razie potrzeby mogą skorzystać z takiej metody odzyskania należności. Warto jednak pamiętać, że jest ona w większości przypadków ostatecznością. Komornicy po ten sposób odzyskiwania długów sięgają jedynie w sytuacji, gdy inne metody nie przyniosły zamierzonych efektów. W pierwszej kolejności należności są odzyskiwane poprzez:

  •        egzekucję z konta bankowego,
  •        egzekucję z renty,
  •        egzekucję z emerytury,
  •        egzekucję z wynagrodzenia za pracę.

Dopiero w sytuacji, gdy te metody odzyskiwania środków nie przynoszą zamierzonych efektów dochodzi do sięgnięcia po takie narzędzia jak właśnie zajmowanie nieruchomości. Dotyczy to wszelkiego rodzaju obiektów, a zatem nie tylko mieszkań, ale również domów i działek.

 

Z czym wiąże się zajęcie nieruchomości za długi?

 

Zajęcie nieruchomości za długi może brzmieć strasznie, ale należy pamiętać, że jest związane jedynie ze wpisaniem informacji o egzekucji do księgi wieczystej. W początkowej fazie nie dochodzi zatem do ingerencji w stan właścicielski, mimo że legalna sprzedaż nieruchomości po wpisaniu informacji o egzekucji nie jest już możliwa. Sam proces egzekucji z mieszkania jest jednak bardzo długotrwały i warto o tym pamiętać. Dodatkowo dłużnicy mają różne możliwości obrony, które mogą dodatkowo wydłużyć całą egzekucję nawet o kilka lat. Niekiedy można także doprowadzić do umorzenia egzekucji. Wymaga to jednak sprawnego działania i znajomości zagadnień z zakresu prawa.

 

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?

 

Zajęcie nieruchomości z uwagi na jej wysoką wartość nie może odbywać się w przypadku wszystkich długów. Przede wszystkim w przypadku bardzo małych zadłużeń komornicy nie mają uprawnień do zajmowania obiektów mieszkalnych. Zatem za jaki dług komornik może zająć mieszkanie? Jest to możliwe, dopiero gdy wysokość zadłużenia z wyłączeniem odsetek oraz kosztów postępowania przekracza 5% wartości mieszkania. Tylko w przypadku takich zadłużeń możliwe jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości.

 

Co zrobić, gdy dojdzie już do licytacji?

 

Wiesz już, czy komornik może zająć mieszkanie i warto dowiedzieć się co w takiej sytuacji zrobić. W momencie, gdy egzekucja jest już na dalekim etapie i planowana jest licytacja mieszkania to warto przede wszystkim zainteresować się samodzielnym znalezieniem kupca. Taka osoba będzie musiała spłacić nasze długi, ale mimo tego często uda się uzyskać tą metodą korzystniejszą kwotę za nieruchomość. Dzięki temu poza spłatą długów pozostaną także środki na rozpoczęcie nowego życia. Bardzo często skorzystanie z pomocy i wsparcia najlepszych ekspertów jest najlepszym sposobem działania i prowadzi do znakomitych efektów.

 

Wybierz naszą rzetelną pomoc

 

Jako że już wiesz, czy komornik może zająć mieszkanie za długi to powinna zainteresować Cię nasza oferta. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej dla osób, które borykają się z różnego rodzaju zadłużeniami. Udzielamy rzetelnego wsparcia w wychodzeniu z długów i pomagamy na wielu poziomach. Skorzystaj zatem z naszej pomocy i pozbądź się wszystkich problemów związanych z trwającą egzekucją komorniczą. Z nami będziesz w stanie ochronić swoje mieszkanie przed zajęciem przez komornika. Czekamy na Twój kontakt.