Gdzie i jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Gdzie i jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Wiele osób pyta jak sprawdzić zadłużenie. Choroba, dłuższy, niż sądziliśmy wyjazd za granicę, problemy zawodowe lub rodzinne, złodziej, który ukradł nasze dane i bierze na nie kredyty – wiele czynników może sprawić, że nie tylko stracimy kontrolę nad swoimi wydatkami, ale również nad wiedzą, gdzie i za co zalegamy. Aby zmierzyć się z tym problemem, warto wiedzieć, jak sprawdzić swoje długi. Bo wiedza to pierwszy krok na drodze do wyjścia z kłopotów.

Często po prostu nie wiemy, jak sprawdzić zadłużenie, bo nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji. Rachunki i raty płaciliśmy na bieżąco. Ale życie jest pełne niespodzianek i nieprzewidzianych zdarzeń. Możemy na przykład zgubić dowód osobisty, a potem z przerażeniem dowiedzieć się, że ktoś zaciągnął na nasze dane kredyt. Ważne, by wobec problemów nie chować głowy w piasek i nie odsuwać ich, bo to tylko pogorszy sprawę. W tym artykule podpowiemy, jak sprawdzić swoje długi szybko i kompleksowo.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Internet jest bazą wielu informacji – czasem również tych, o których nie mieliśmy pojęcia lub nie chcielibyśmy, by zostały utrwalone. Biorąc kredyt czy pożyczkę, często nieświadomie podpisujemy zgodę na wykorzystywanie naszych danych osobowych przez Biuro Informacji Kredytowej. W ten sposób nasze zobowiązania są utrwalane i przechowywane – ma to swoje złe, ale i dobre strony. Z jednej strony bowiem banki i firmy pożyczkowe mogą odmówić nam kolejnego kredytu, bo wiedzą, jak sprawdzić zadłużenie, a więc tzw. wiarygodność kredytową. Z drugiej strony jednak my również możemy posiąść tę wiedzę, która w niektórych wypadkach może być dla nas bardzo przydatna. Dlatego w naszym poradniku, jak sprawdzić swoje długi, skupimy się na Internecie, bo tak samo postępują firmy windykacyjne, które skupują różnego typu zobowiązania.

Do BIK trafia każdy kredytobiorca lub pożyczkobiorca – bez względu na to, gdzie brał kredyt lub pożyczkę (w banku, SKOK-u lub firmie pożyczkowej) i bez względu na to, czy spłaca ją w terminie, czy nieterminowo. Polskie prawo nakazuje każdej firmie finansowej przekazywać do BIK dane swoich klientów – również te, które dotyczą debetów na kartach płatniczych. 

W BIK możemy zamówić:

  • pełny raport o naszym zadłużeniu (usługa płatna), 
  • usługę Alert BIK, pozwalający na bieżąco kontrolować stan naszego zadłużenia, 
  • usługę zastrzeżenia dowodu osobistego.

Aby otrzymać pełny raport BIK, musimy tylko założyć konto na stronie BIK, a następnie potwierdzić naszą tożsamość:

  • wysyłając mailem skan dowodu,
  • składając podpis elektroniczny,
  • wysyłając list polecony przez Pocztę Polską.

Jak sprawdzić swoje długi w Internecie – nie tylko BIK

W Polsce istnieje kilka baz internetowych, w których możemy uzyskać odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić swoje długi w Internecie. Najważniejsze dane są czterech głównych Biurach Informacji Gospodarczej:

  • BIK (InfoMonitor),
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • Rejestr Dłużników ERIF,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Równie znana jak BIK jest baza ERIF BIG, gdzie bezpłatnie można sprawdzić poziom swoich zobowiązań finansowych – a więc dane dotyczące zobowiązań za usługi telekomunikacyjne, niespłacony czynsz, dług za wywóz śmieci, media itp. Wystarczy założyć konto na stronie serwisu, by sprawdzić tzw. Rejestr Dłużników, a także uzyskać informację, kto ten rejestr w ostatnim czasie sprawdzał.

Niezwykle przydatna w poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić swoje długi w Internecie, jest też usługa Sprawdź swój PESEL w KRD. Dzięki niej możemy otrzymać raport zawierający dane dotyczące terminowej spłaty zadłużeń, a więc historii spłaty dotychczasowych zobowiązań, i aktualny poziom zadłużenia.

Pamiętajmy, że banki oceniając zdolność kredytową, dają klientowi punkty za wiarygodność i rzetelność w spłacaniu rat. Dlatego nie warto spóźniać się ze spłatą raty nawet o dzień i nawet jeśli jest to tylko rata za czajnik kupiony w markecie. Poza tym warto zdawać sobie sprawę, że długi to nie tylko kredyty – to również zaległy czynsz czy rachunek za telefon. Mając pełną wiedzę, jak sprawdzić swoje długi, łatwiej będzie nam je uporządkować i spłacić.

Jeśli wiesz jak sprawdzić swoje zadłużenie, ale nadal nurtują Cię pytania, czekamy na Twój kontakt.