Jak oszukać komornika?

Jak oszukać komornika?

Na forach i w wyszukiwarkach internetowych często pojawia się hasło: jak oszukać komornika. Wpisują je osoby równie zdesperowane, jak naiwnie wierzące w swój spryt. Dziś opiszemy, jak oszukać komornika, ale mądrze i zgodnie z prawem.

Często, zanim dług trafi do komornika, dłużnicy popełniają mnóstwo błędów taktycznych wobec wierzyciela: nie odpowiadają na jego pisma i wezwania do zapłaty, nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na propozycję polubownego załatwienia sprawy, nie stawiają się do sądu. Niektórych otrzeźwia dopiero decyzja sądu o przekazaniu windykacji należności do komornika, inni nawet wtedy idą w zaparte. Zaczynają kalkulować, jak nie spłacić komornika, zwłaszcza jeśli długiem są niepłacone alimenty, „a on nie będzie płacił i już”. Warto zdawać sobie sprawę, że komornik ma prawo:

  • zająć naszą pensję powyżej niezbędnego minimum socjalnego, a więc 2800 zł brutto
  • zająć wszystkie dodatki do pensji, np. premie i tzw. trzynastki
  • zająć nasz majątek poza sprzętami i maszynami niezbędnymi do wykonywania pracy.

Nie zastanawiajmy się więc, jak nie spłacić komornika i nie miejmy złudzeń, że zdołamy na dłuższą metę się przed nim ukryć – zmiana miejsca zamieszkania nic nam nie da, bo istnieje tzw. doręczenie zastępcze, z którego komornik może skorzystać, jeśli nie odbieramy korespondencji. Dla tych, co zastanawiając się, jak oszukać komornika, biorą pod uwagę wyjazd za granicę, również mamy złe wieści – w Unii Europejskiej funkcjonuje Europejski Tytuł Egzekucyjny. Sprawa przedłuży się więc w czasie, a koszty tylko wzrosną. Przepisanie majątku na rodzinę również nie zawsze okazuje się skutecznym posunięciem, bo w prawie funkcjonuje tzw. skarga pauliańska, na podstawie której wierzyciel może dochodzić należności od rodziny lub osób, na które dłużnik przepisał swój majątek. Ukrywanie się przed komornikiem i uchylanie się od odpowiedzialności za dług może ostatecznie spowodować, że wobec krnąbrnego dłużnika wszczęte zostanie 

Jak oszukać komornika zgodnie z prawem?

Znacznie lepszym podejściem niż rozmyślania, jak nie spłacić komornika, jest podjęcie rękawicy i zmierzenie się ze sprawą.

Jeśli nie wiesz, skąd wziął się dług:

  •  skontaktuj się z komornikiem i ustal pełną nazwę tytułu wykonawczego nakazującego egzekucję długu, ustal też nazwę sądu, który wydał tytuł oraz jego sygnaturę i datę wydania.
  • sprawdź, na jakiej podstawie wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne. Jeśli wcześniej nie otrzymywałeś żadnych powiadomień i dowiedziałeś się o egzekucji dopiero w momencie wkroczenia komornika, zadzwoń do sądu i dowiedz się, na jaki adres przesyłał korespondencję. Skontaktuj się z kancelarią prawną – jest duża szansa, że właśnie na tej podstawie uda się sztuka pt. „jak nie spłacić komornika”, bo zdołasz wstrzymać egzekucję komorniczą. 
  • Do walki z komornikiem możesz wykorzystać ustawę covidową – ogranicza ona możliwość eksmisji z lokali mieszkalnych i chroni od egzekucji ze świadczenia postojowego, dofinansowania wynagrodzenia itp.
  • Jeśli koszty egzekucji przewyższa kwotę, jaka komornik będzie mógł od Ciebie uzyskać w ramach spłaty długu, możesz ogłosić upadłość konsumencką – to również podstawa do wstrzymania egzekucji. Ta procedura nie jest jednak dla każdego i warto zdawać sobie sprawę, że w jej wyniku stracimy prawo do dysponowania swoim majątkiem. Dlatego, zanim zdecyduje się na ten ruch, skontaktuj się z kancelarią prawną.

Wstrzymanie egzekucji komorniczej to zadanie niezwykle trudne i warto zlecić je wyspecjalizowanej w tego typu sprawach kancelarii prawnej. Umorzenie postępowania egzekucyjnego zależy bowiem nie od komornika, ale od sądu (jeśli dopatrzy się rażących naruszeń prawa ze strony komornika) lub od wierzyciela. Zamiast knuć, jak oszukać komornika, warto skontaktować się bezpośrednio z wierzycielem i wynegocjować porozumienie – zobowiązać się do spłaty długu w określony sposób i w określonym czasie. Lepiej przemęczyć się i narzucić sobie twarde zasady spłaty, niż wiele lat uciekać przed komornikiem, a ostatecznie zbankrutować.

Nie wahaj się do nas pisać i dzwonić. Nasi eksperci stawiają na otwarty kontakt.