Jak spłacić długi komornicze samodzielnie?

Jak spłacić długi komornicze samodzielnie?

Czy wiesz, jak spłacić długi komornicze? Komornik to jeden z zawodów, które mają chyba najgorszą sławę. Wokół niego wyrosło wiele mitów, zarówno jeśli chodzi o wszechwładzę komornika, jak i stosowane przez niego metody. Jedno jest pewne – powinniśmy jak ognia unikać sytuacji, gdy nasze należności zostaną przekazane do egzekucji komorniczej, bo nie wiemy, czy z komornikiem można się dogadać. W tym zakresie warto zwrócić się o pomoc do fachowców.

Po obejrzeniu filmu pt. „Dług” lub dowolnego reportażu z interwencji, ukazującego osoby poszkodowane przez komornika, które ze łzami w oczach mówią do kamery: „Mam długi nie do spłacenia, bo na moim majątku siedzi komornik”, większość z nas nie chce mieć nic wspólnego z jego działaniami. W potocznym wyobrażeniu komornik to niesprawiedliwy krwiopijca, który na pewno puści nas z torbami. W rzeczywistości zawód komornika – jak każdy zawód – ma swoje czarne owce, a z większością komorników można się dogadać. Komornik okazuje się przydatny, gdy to nam ktoś zalega z zapłatą i nie potrafimy tej należności wyegzekwować.

Jak spłacić długi komornicze samodzielnie?

Wielu dłużników, których zobowiązania trafiły do windykacji, zadaje pytanie, jak spłacić długi komornicze albo jak zatrzymać odsetki u komornika. Pytania te, jakże często pojawiające się na forach internetowych lub w wyszukiwarkach, są trafne i złowieszcze – należności dla komornika mogą kilkakrotnie przekroczyć sam dług! 

Wszystko zależy od tego, jak duże są nasze zobowiązania, jak bardzo weszliśmy już w spiralę zadłużenia i jaki majątek posiadamy. 

  1. Czasem wystarczy trudna decyzja o sprzedaży pierścionka, samochodu lub nawet mieszkania. Warto podjąć ją zawczasu, by uniknąć lawinowego narastania długu. 
  2. Jeśli nie mamy co sprzedać, warto spróbować pożyczyć pieniądze od rodziny, albo przyjaciół, bo każdy miesiąc działa na naszą niekorzyść. Należy jednak podjąć kroki, by znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania, tak aby móc spłacić zaciągnięty dług.
  3. Możemy też sprawdzić, czy można dogadać się z komornikiem lub  negocjować nowe warunki spłaty z wierzycielem:
  • zaplanować nowy harmonogram spłat z ratą, która pozwoli na bezproblemową spłatę,
  • umorzyć część lub całość odsetek za opóźnienia w spłacie,
  • przekonać wierzyciela do wycofania pozwu złożonego do sądu, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach sądowych.
  • Przekonać wierzyciela do wycofania egzekucji komorniczej.

Mam długi nie do spłacenia…

Nie każdy dłużnik wie, jak spłacić długi komornicze samodzielnie – wbrew pozorom wymaga to wiedzy i doświadczenia. Opisywanym w Gazecie Wyborczej drastycznym przykładem był przypadek pani Ireny, która dzięki pomocy rodziny spłaciła dług u komornika (było to ok. 800 zł, a więc dwa razy więcej, niż uzyskana pożyczka od firmy pożyczkowej, która stała się źródłem jej problemów), ale nie spłaciła 34 zł odsetek. To zadłużenie znowu urosło do kwoty 480 zł – kobiety nikt nie pouczył, że powinna sama wyliczyć sobie odsetki i je spłacić.

Bój z komornikiem bywa trudny, zwłaszcza jeśli zajmuje nam znaczną część dochodów, co jeszcze bardziej ogranicza nasze możliwości wyjścia ze spirali zadłużenia. Dlatego jeśli nie wiemy, jak zatrzymać odsetki u komornika i nie mamy doświadczenia, czy można się z komornikiem dogadać, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się antywindykacją.

Tego typu firmy profesjonalnie zajmują się pomocą zadłużonym w wychodzeniu z zadłużenia i problemów z egzekucją komorniczą. Za usługę doradztwa i reprezentowanie nas w postępowaniu będziemy musieli zapłacić, ale warto wydać małe pieniądze po to, aby odzyskać większe. Bo dług u komornika to problem, który może przerosnąć każdego – bez względu na wykształcenie i zasobność portfela.

Dowiedz się więcej w zakładce kontakt. Poznaj ważne informacje i garść porad w branży finansowej!