Jak szybko spłacić kredyt?

Jak szybko spłacić kredyt?

Jeśli mamy do spłaty kredyt, bo zależy nam na dużej zdolności kredytowej, wystarczy dyscyplina finansowa i nieco wyrzeczeń, po to, by spłacać nasze raty w szybszym tempie. Gorzej jeśli umowa kredytowa na to nie pozwala lub gdy mamy kilka kredytów drenujących naszą kieszeń.

Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak szybko spłacić kredyt, należy rozpocząć od rozmowy z doradcą kredytowym w banku, w którym braliśmy kredyt. Jeśli mamy dobrą historię spłaty kredytu, bank na pewno pójdzie nam na rękę i – nawet jeśli umowa kredytowa uniemożliwia nam szybszą spłatę – zaproponuje nam inny kredyt lub kredyt konsolidacyjny, gdy chcemy połączyć w jedno zobowiązanie np. dwa kredyty. Często bywa to opłacalne, choć nie zawsze – dlatego należy uważnie analizować umowę kredytową. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, możemy dodatkowo zwrócić się o merytoryczną pomoc w spłacie kredytów ze strony doradcy kredytowego, oferującego produkty różnych banków. Pytajmy znajomych, którzy mieli podobną sytuację, oni podpowiedzą nam, który doradca uczciwie i rzetelnie doradzi nam, jak spłacić kredyt.

Czy wiesz, jak spłacić kredyt odnawialny?

W przypadku kredytu odnawialnego to od nas zależy, w jakim tempie i jak spłacić ten kredyt na naszym koncie, czyli mówiąc potocznie debet. Nie mamy wyznaczonych rat, ale co miesiąc płacimy odsetki od kwoty debetu. Często gdy powodzi nam się dobrze, bank daje nam na koncie duży debet, a my czerpiemy z niego pełnymi garściami i ciągle pozostaje on niespłacony. Warto trzymać samodyscyplinę i nie ulegać pokusie posiadania nieustannego debetu, zwłaszcza gdy jest on spory. W razie problemów zostaniemy bowiem z ukrytym kredytem, który będzie się za nami ciągnął i ograniczał naszą zdolność kredytową. A jeśli dopadnie nas nagła śmierć, zostawimy rodzinie w spadku nasze długi i to nasi bliscy będą się zastanawiali, jak spłacić kredyt odnawialny

Warto założyć sobie plan spłaty takiego kredytu i twardo się go trzymać. Gdy już to się uda, możemy złożyć do banku wniosek o nieodnawianie z kolejnym rokiem naszego kredytu odnawialnego. Wtedy dopiero będziemy mieli czyste konto.

Jak spłacić kredyt, gdy nie mamy z czego?

Może się zdarzyć, że nasza sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu różnych nieprzewidzianych zdarzeń – choroby, utraty pracy, kalectwa w wyniku wypadku itp. I mimo że chcemy spłacić kredyt, nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Również wtedy warto zwrócić się o radę najpierw do naszego macierzystego banku – być może przychyli się do zmiany warunków kredytu i np. rozłoży go w czasie, a wtedy nasza rata zmaleje. Dwa kredyty można – jak już wspominaliśmy – połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny, o ile bank wyrazi na to zgodę.

Bywa jednak, że bank nie chce nam zmienić warunków umowy i zaczynamy zalegać z ratą kredytu. Wówczas należy zastanowić się, jak szybko spłacić kredyt, bo jeśli nasz dług wobec banku zacznie egzekwować kancelaria komornicza, koszty gwałtownie wzrosną. Najważniejsze, by nie tracić wtedy nadziei, nie wpadać w depresję i czarnowidztwo, nie zapijać smutków. Możemy próbować pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół. Pod warunkiem, że mamy plan, jak im tę pożyczkę oddać. Jeśli nasz stan finansowy nie ma szans się poprawić, warto przyjrzeć się, co możemy sprzedać, aby jak najszybciej spłacić zaległą ratę, a jeśli się da – cały kredyt. Rozstania z ukochanymi przedmiotami czy sprzętami bywają trudne, ale lepiej sprzedać ukochane auto czy telewizor, niż za pół roku musieć sprzedać mieszkanie. 

Czasami dług jest na tyle spory, że żaden samochód ani telewizor nie zapchają kredytowej dziury. Pomoc w spłacie kredytów może wtedy nadejść od strony prawnej – na rynku działają kancelarie prawne, które specjalizują się w negocjowaniu z bankami, a nawet komornikami spłaty zadłużenia. Warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc w spłacie kredytów do fachowców, zanim zaczniemy szukać chwilówek, które teoretycznie odroczą problem na miesiąc lub dwa, a praktycznie jeszcze go pogłębią. Nie bójmy się prosić o pomoc fachowców – w grę wchodzi przecież dorobek naszego życia.

Poznaj zdanie naszych ekspertów. Wszyscy pracownicy oczekują na Twój kontakt.