Karta prepaid a komornik

Karta prepaid a komornik

Karta prepaidowa, czyli tzw. karta przedpłacona, jest dostępna w ofercie większości banków. Niewiele osób wie, że może być ona pomocna do zabezpieczenia środków na wypadek egzekucji komornika. Karta prepaid a komornik to sprytny sposób coraz częściej wykorzystywany przez dłużników.

Karta przedpłacona tym różni się od standardowej karty debetowej, że działa tylko wtedy, gdy są na niej dostępne środki przypisane do konta. Wykorzystywana jest przez rodziców jako pierwsza karta dla swoich pociech, np. gdy dziecko jedzie na wakacje. Firmy wręczają pracownikom takie karty jako bony podarunkowe albo zaopatrują w przed podróżą służbową, po to by pracownicy mogli bez problemu tankować na trasie czy opłacić nocleg.

W odróżnieniu od karty debetowej, która zazwyczaj jest wydawana do rachunku za darmo, karta prepaidowa a komornik wydawana jest za opłatą. Tego typu kartę zawsze można „doładować” – koszt takiego doładowania jest podawany w tabeli opat i prowizji, podobnie jak koszt korzystania z bankomatu. W celu użytkowania karty uruchamiany jest tzw. techniczny rachunek bankowy, z którego osoba obdarowana kartą nie będzie mogła korzystać tak jak ze zwykłego konta, np. nie nie wykona przelewu. Użytkownik może więc tylko płacić kartą za pomocą terminalu lub internecie albo wyjąć z niej gotówkę w bankomacie. Nie rozliczy z jej pomocą kredytu i nie założy lokaty.

Karta przedpłacona jest niespersonalizowana, tzn. na karcie nie ma danych jej właściciela – rachunek karty zakłada osoba trzecia, która skończyła 18 lat, a potem może wręczyć kartę, komu chce tak jak kartę podarunkową.

Karta prepaid a komornik – dlaczego właśnie ona?

Produkt taki jak karta prepaidowa a komornik wykorzystywany jest przez dłużników do ukrycia środków przed komornikiem. Sposób jest prosty. O kartę wnioskuje online osoba trzecia, np. znajomy dłużnika, który nie ma problemów z komornikiem. Karta przydzielona jest do jego konta, ale: jej użytkownikiem jest dłużnik, który:

  •         nie ma dostępu do konta formalnego właściciela karty – na potrzeby użytkowania karty zakładane jest konto techniczne.
  •         otrzymuje kartę niespersonalizowaną, czyli bez imienia i nazwiska – niektóre banki zamieszczają na wniosek właściciela konta tylko imię,
  •         za pomocą karty nie wykona przelewu, bo nie ma dostępu do klasycznej bankowości internetowej.
  •         może dokonywać kartą płatności bezgotówkowych zarówno w terminalu, jak i w Internecie do kwoty zasilenia karty,
  •         może wyciągać środki z bankomatu do kwoty zasilenia karty
  •         zyskuje numer karty, może więc może zasilać kartę przelewem z innego konta lub podawać ten numer innym osobom.

Najważniejsze dla dłużnika jest to, że karta przedpłacona a komornik kompletnie się rozmijają – komornik nie może ściągnąć środki z karty, której użytkownikiem jest dłużnik, bo pod względem formalnym karta należy do kogoś innego. Znajomy dłużnika również niewiele ryzykuje – dłużnik nie ma możliwości, by wejść na jego konto lub zadłużyć kartę – płatności za transakcje ściągane są z samej karty, a jeśli środki się wyczerpią, możliwość dokonywania transakcji zostaje zablokowana.

Dłużnik zyskuje więc tajne konto, na którym może przechowywać pieniądze mając pewność, że to karta prepaidowa, a komornik nie ma do niej prawa. Na numer tego konta może otrzymywać przelewy, choć on sam nie może ich wykonać. Co ważne, wszystko odbywa się zgodnie z prawem – dłużnicy wykorzystali lukę w systemie, by choć w minimalnym stopniu uciec przed komornikiem. Kontakt nie jest mu na rękę. Pamiętajmy jednak, że karta taka kosztuje w użytkowaniu więcej niż typowa karta kredytowa, dlatego nie należy wykonywać nią zbyt wielu transakcji, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych.