Komornik a MOPS

Komornik a MOPS

Wiele osób borykających się z problemem egzekucji komorniczej i pobierających zasiłek z pomocy społecznej zastanawia się, czy urzędnik może zająć te środki. Odpowiadamy czy zasiłki są objęte windykacją komorniczą. Ostatnie zmiany w prawie sporo namieszały w tej kwestii i wpłynęły na to, że komornicy nie mogą zajmować niektórych przychodów. Zapoznaj się zatem z obecnymi uprawnieniami urzędników. Zapraszamy do lektury.

 

Czy komornik może zająć zasiłek z MOPS – świadczenia wyłączone z egzekucji

 

Zgodnie z obecnym stanem prawa komornik nie ma prawa do zajmowania zasiłków otrzymywanych z MOPS. Wynika to bezpośrednio z nowelizacji ustawy z 2004 roku. W nowelizacji znalazł się spis świadczeń, które nie mogą zostać objęte egzekucją komorniczą, co bardzo skutecznie chroni wielu wierzycieli. Do listy świadczeń, których komornik nie może zająć zaliczają się:

  •       Świadczenia wychowawcze, jak 500+ czy dodatek rodzinny.
  •       Alimenty.
  •       Zasiłki dla opiekunów.
  •       Świadczenia pochodzące z ośrodka pomocy społecznej.
  •       Świadczenia integracyjne.
  •       Świadczenia dla sierot.
  •       Świadczenia porodowe.

Lista świadczeń wyłączonych z egzekucji jak widać jest stosunkowo długa i zawiera również zasiłki z ośrodka pomocy społecznej. Osoby utrzymujące się z takich świadczeń mogą być zatem spokojne o to, że komornik nie pozbawi ich środków potrzebnych do życia poprzez zajęcie otrzymywanych w ten sposób pieniędzy.

 

Czy komornik może zająć rentę socjalną z MOPS w przypadku, gdy egzekucja rozpoczęła się wcześniej?

 

Mimo że odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć zasiłek z MOPS jest negatywna to jednak w praktyce czasem dochodzi do błędów lub nadużyć ze strony komorników. W przypadku, gdy zasiłek został przyznany już po zajęciu konta przez komornika może się okazać, że wpływające środki będą zabezpieczane na poczet zadłużenia. W takiej sytuacji nie należy jednak wpadać w panikę. Komornik bowiem może nie zdawać sobie sprawy ze źródła pochodzenia środków finansowych. Dlatego też warto się z nim skontaktować i poinformować o tym, że wpływające środki pochodzą z zasiłku z MOPS. Dzięki temu ich egzekucja zostanie wstrzymana, a nieprawidłowo pobrane pieniądze zostaną zwrócone na konto dłużnika.

Innym sposobem na uniknięcie egzekucji środków z zasiłków jest założenie konta socjalnego. Można je wykorzystać do przyjmowania wszelkiego rodzaju świadczeń pochodzących z różnych instytucji pomocowych. W przypadku takiego konta nie będzie ono zupełnie objęte egzekucją komorniczą i zgromadzone na nim środki będą w pełni bezpieczne.

 

Złożenie skargi na komornika

 

Wiemy już, czy komornik może zająć rentę socjalną z MOPS. Niekiedy jednak może zdarzyć się, że osoba odpowiedzialna za realizowanie egzekucji pobierze te środki z konta i będzie upierała się przy słuszności takiego działania. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest złożenie skargi na komornika. W skardze należy uwzględnić powód jej składania i przedstawić całą sytuację, która zaszła. Skarga musi zostać złożona u samego komornika w formie pisemnej. W sytuacji, gdy komornik nie zgodzi się z przedstawionymi argumentami to skarga będzie musiała trafić do sądu, który na podstawie dostarczonych materiałów wyda decyzję o tym kto ma rację. Należy przy pamiętać o tym, że samo złożenie skargi jest związane z poniesieniem kosztów wynoszących 100 zł.

 

Pomoc oferowana przez specjalistów

 

Jeżeli borykasz się z problemem egzekucji komorniczej to warto skorzystać z pomocy ekspertów. Najlepsi specjaliści doradzą czy komornik może zająć zasiłek z MOPS i pomogą w prawidłowej ochronie posiadanych środków. Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się kompleksowymi usługami z obszaru ochrony przed egzekucją. Jesteśmy w stanie rzetelnie przedstawić wszystkie uprawnienia komornika, wyjaśnić, czy może zająć rentę socjalną z MOPS oraz wskazać ewentualne przekroczenia uprawnień.

Wybierając naszą pomoc będziesz świetnie przygotowany do wychodzenia z długów i obierzesz najlepszą drogę do pozbycia się problemów z egzekucją komorniczą. Postaw na fachowy kontakt.