Uzależnienie od kredytów – czy to prowadzi do upadłości?

Uzależnienie od kredytów – czy to prowadzi do upadłości?

Uzależnienie od kredytów to przejaw choroby cywilizacyjnej naszych czasów, zwanej chorobą kredytową. To uzależnienie w niczym nie różni się od alkoholizmu, czy nałogowego hazardu. Z każdego nałogu da się wyjść, nawet jeśli droga, która do tego prowadzi jest trudna. Czy uzależnienie od brania kredytów prowadzi do upadłości?  Nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli to za mało, zachęcamy do kontaktu, który pomoże Ci wyjść z opresji.

 

Uzależnienie od kredytów – objawy

 

Uzależnienie od kredytów to nałóg, u którego podłoża tkwi uzależnienie od pieniędzy. Potrzeba posiadania, zakupoholizm i natychmiastowe realizowane własnych zachcianek mogą sprowadzić człowieka na finansowe manowce. Symptomy, które powinieneś uznać za niepokojące to między innymi:

  • łańcuch kredytowy, czyli ciągłe zaciąganie kredytów w celu spłaty innych kredytów,
  • zaniedbywanie obowiązków na rzecz poszukiwania nowych ofert firm pożyczkowych,
  • racjonalizowanie powodów zaciągania kolejnych kredytów.

 

Choroba kredytowa: jakie są przyczyny uzależnienia od brania kredytów

 

Przyczyny uzależnienia od kredytów mogą różnić się w szczegółach, jednak źródło problemów najczęściej związane jest z deficytami w sferze emocjonalnej. Osoba uzależniona od pieniędzy nie bierze kredytu ze względu na jego realną wartość, ale po to, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami. Może to być np.: strach przed biedą, niska samoocena, potrzeba akceptacji w kręgu znajomych.

Osoba uzależniona od brania kredytów, biorąc na siebie kolejne zadłużenie zyskuje złudne poczucie kontroli nad własnym życiem, które kończy się wraz z wydaniem pozyskanych środków. Aby znów poczuć te emocje, sięga po kolejny kredyt a jest to prosta droga do tego, aby wpaść w spiralę zadłużenia, której finałem może okazać się ogłoszenie upadłości.

 

Uzależnienie od kredytów – jak pomóc takiej osobie?

 

Pomoc osobie uzależnionej od brania kredytów nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeżeli zauważasz u samego siebie symptomy uzależnienia od kredytów, również powinieneś aktywnie szukać pomocy. W takiej sytuacji należy rozważyć:

  • erapię dla osób uzależnionych od brania kredytów,
  • w skrajnych przypadkach: ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od kredytów,
  • zastrzeżenie dokumentów.

 

Terapia dla osób uzależnionych od brania kredytów

 

Jeżeli uzależnienie od kredytów znacząco wpływa na jakość Twojego życia, sytuację finansową i codzienne życie, warto zdecydować się na terapię. Nałogowe pożyczanie środków finansowych, w niczym nie różni się od innych uzależnień. Podczas spotkań z terapeutą można dojść do prawdziwych przyczyn uzależnienia i nauczyć się zdrowych schematów radzenia sobie z problemami.

 

Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od kredytów

 

Kiedy uzależnienie od brania kredytów wpływa na życie rodziny, w skrajnych przypadkach należy rozważyć ubezwłasnowolnienie uzależnionego. Wiąże się to z trudnym procesem sądowym i wykazaniem, że taka osoba: choruje psychicznie, ma psychiczne zaburzenia, cierpi na niedorozwój umysłowy, nie ma możliwości kierowania własnym postępowaniem. Taki wniosek może złożyć np. małżonek. Pozytywne rozpatrzenie wniosku, skutkuje nieważnością umów podpisywanych przez osobę ubezwłasnowolnioną.

 

Zastrzeżenie dokumentów uzależnionego

 

W Biurze Informacji Kredytowej lub za pomocą usługi Bezpieczny PESEL można zastrzec dowód osobisty. Wówczas wzięcie kredytu na dokument będzie uruchamiało dodatkowe procedury, które mogą zniwelować ryzyko zaciągania zobowiązań pod wpływem emocji.

 

Uzależnienie od kredytów: ogłoszenie upadłości konsumenckiej

 

Spirala kredytowa bardzo często prowadzi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają już problemy z komornikiem. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o upadłość, wszelkie egzekucje komornicze zostaną wstrzymane, podobnie jak naliczanie odsetek od zadłużeń. 

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej dochodzi się na drodze sądowej, dlatego warto zwrócić się do Kancelarii specjalizującej się w antywindykacji i upadłości konsumenckiej. Specjalista pomoże Ci przejść przez skomplikowane procedury, udzieli także pełnego wsparcia i asysty.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://facetembyc.pl/